Баштанська міська рада

Практикум в Миколаївському відділенні Асоціації міст України

У Миколаївському регіональному відділенні Асоціації міст України проведено практикум на тему: «Законодавство у сфері запобігання і протидії корупції. Конфлікт інтересів. Електронна система декларування доходів». Захід відбувався в рамках Проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.

У практикумі взяли участь представники міських рад та об’єднаних територіальних громад Миколаївщини. Захід відкрила виконавчий директор Миколаївського РВ АМУ Тетяна Яблоновська, яка зазначила актуальність обраної теми для присутніх у залі учасників практикуму.

Модератором заходу виступила Олена Каплій, кандидат юридичних наук, доцент кафедри загальнотеоретичної, юридичної та цивілістичної юриспруденції Миколаївського інституту права Національного університету «Одеська юридична академія», яка ознайомила учасників з новаціями в сфері антикорупційного законодавства, новою системою декларування доходів, особливостями конфлікту інтересів у діяльності посадових осіб місцевого самоврядування та способами його врегулювання.

За висловом спеціаліста, практикум мав превентивний характер. Був спрямований на роботу з посадовими особами місцевого самоврядування. Має актуальну тематику, оскільки 31 березня – останній день подання електронних декларацій. Тому, ця частина питань була висвітлена найбільш детально.

Олена Каплій повідомила, що були розглянуті питання із розумінням заборон, обмежень та зобов’язань, які поширюються на посадових осіб місцевого самоврядування. Питання етичної поведінки осіб місцевого самоврядування, конфліктів інтересів, як в роботі посадових осіб місцевого самоврядування так само і депутатів місцевих рад, а також посадових осіб публічного права, тобто комунальних підприємств, які функціонують на території сільських, селищних та міських рад.

«Найбільш жваве обговорення викликали питання щодо отримання посадовцями подарунків, крім того, питання, пов’язані із заповненням електронних декларації, оскільки електронна декларація у своїх розділах не охоплює всі ті життєві ситуації, які можуть виникати при проходженні служби в органах місцевого самоврядування», ‒ виділила Олена Каплій.

Стосовно рівня правової обізнаності представників органів місцевого самоврядування в рамках цієї тематики Олена Каплій зазначила, що як правило ці особи читають закон, коли вже виникає така необхідність. Це стосується того, якщо говорити про голів та секретарів місцевих рад.

«Що ж стосується депутатів, то, на жаль більшість, навіть і не читає закону про статус депутатів місцевих рад, ‒ констатувала ситуацію Олена Каплій, ‒ Тому, це найбільш незахищена категорія в плані рівня правової освіти та рівня тих знань, які необхідні для виконання представницьких повноважень». Також, вона підкреслила необхідність висвітлення роботи на офіційних сайтах.

Значним досвідом у протидії корупції поділився старший уповноважений управління карного розшуку ГУНП в Миколаївській області Сергій Жовнірчик. Він надав учасникам практикуму практичні рекомендації щодо отримання та уточнення інформації, необхідної при заповненні електронної декларації, розповів про заходи, які необхідно вжити у разі закінчення терміну дії електронного ключа або при зміні чи блокуванні почтової скриньки декларанта. Також цікавими для присутніх стали наведені приклади найбільш характерних для органів місцевого самоврядування корупційних ризиків, встановлених при перевірках.

Баштанський міський голова Іван Рубський, який взяв участь у цьому практикумі підкреслив, що тема протидії корупції та правової обізнаності працівників та депутатів органів місцевого самоврядування дуже важлива. Іван Васильович навів власний приклад, що коли він вже був обраний головою міста Баштанка та під час голосування у раді за премії працівникам виконкому втримався від голосування, оскільки як міський голова не мав на це право. Однак, через недосвідченість секретар ради не відобразив це у протоколі, що пізніше стало підставою для звинувачення міського голови. Івану Рубському довелося через суд доводити свою правоту. На цьому прикладі Баштанський міський голова показав, що дрібниць у питаннях протидії корупції не буває і що всім працівникам органів місцевого самоврядування треба постійно вдосконалювати свої знання.

«Для вдосконалення потрібно постійно навчатися. Може здаватися, що все, начебто, знаєш, але законодавство постійно міняється. Сьогодні я побачив багато змін у законодавстві у цьому плані. Ми цю роботу у себе будемо проводить і для працівників виконкому, і для наших депутатів, щоб у всьому був порядок», ‒ підкреслив Іван Рубський та подякував Асоціації міст України за запрошення на участь у цьому заході.
Виконуюча обов’язки старости Воскресенської селищної ради Ірина Бєгліца на завершення додала, що практикум виявився дуже корисний. Вона відмітила професіоналізм обох спеціалістів, які відповіли на всі наші питання та допомогли розібратися в нюансах діяльності ОМС в протидії корупції.

На думку Олени Каплій ‒ дуже добре, що громади, які об’єдналися, затверджують своїми рішеннями Статути і дуже необхідно доводити їх до відома всієї територіальної громади, оскільки це «маленька» Конституція, яка взагалі встановлює порядок організації органів місцевого самоврядування, визначає питання місцевого значення.

В контексті продовження реалізації в Україні антикорупційної політики та її постійного реформування – вкрай важливо регулярно проводити такі заняття. Олена Каплій подякувала Миколаївському регіональному відділенню Асоціації міст України за запрошення на практикум.

З сайту   Офіс реформ – Миколаїв

Залишити відповідь