Баштанська міська рада

До дня народження плавця ХХ століття

Семен Петрович Бойченко народився 27 квітня 1912 року в с. Михайлівка, Херсонського повіту, Херсонської губернії (нині с. Мар’ївка Баштанського району) у бідній селянській родині. Дитинство і юність С. П. Бойченка минули біля річки Інгул, де він робив перші кроки в плаванні.
Коли юнак проходив службу на Чорноморському флоті, його помітили серед інших військових спортсменів-плавців. У 1937 році, беручи участь у III Робочій спортивній олімпіаді в Бельгійському Антверпені, Семен Бойченко зумів підняти авторитет радянського плавання на вершину світового спорту.
Його ім’я з 1935 по 1947 рр. не сходило зі шпальт зарубіжних ЗМІ, а спортивні здобутки були гордістю країни. На неодноразові запрошення виїхати за кордон Семен відповідав, що свою батьківщину і матір він не продає! На його плавання вболівальники спорту йшли, як на виставу. Співвітчизники мріяли зустрітися з ним.

У 1948 році він потрапив у жорнова сталінських репресій – Семена Петровича звинувачували навіть у тому, що вболівальники під час його виступів за кордоном надавали Бойченку величаві прізвиська: «Наполеон плавання», «Червоний кит», «Король батерфляю». За безмежну любов до Батьківщини наш земляк отримав 10 років таборів ГУЛАГу за 58 ст. (антирадянська агітація і пропаганда).
Завдяки народному плаванню, яке розпочалося з Баштанського району в 1972 році, вдалося частково відродити пам’ять про славетного спортсмена, що разом із спортивною спадщиною багато років дрімала під гранітною плитою його московської могили.
У жовтні 2016 року плавання Семена Бойченка визнане світовим надбанням.  Його ім’я долучено до Зали світової слави з водних видів спорту у м. Форт-Лодердейл штат Флорида США (посмертно).
Сьогодні у нашого міста є можливість стати Всеукраїнським центром розвитку фізичної культури та спорту. 25 жовтня 2017 року на баштанському стадіоні «Колос» за ініціативи народного депутата України Андрія Вадатурського розпочалося будів-
ництво Водно-спортивного комплексу, що носитиме ім’я плавця ХХ століття Семена Петровича Бойченка.
Переконаний, що ім’я нашого земляка, як магніт, притягуватиме плавців з України і зарубіжжя на спортивні змагання з плавання. Сьогодні вже започатковані спортивні змагання з плавання серед військовослужбовців Збройних Сил України «Плавання нескорених», якими опікується Баштанський район.
Ініціативу спорудження у м. Баш-танка плавального басейну, крім Андрія Вадатурського, підтримують народні депутати України Олег Ляшко і Денис Силантьєв.
Прикро, але деяким депутатам міської, районної та обласної рад цей басейн, як «кістка в горлі». Скажу відверто, якщо у Баштанці не доведуть до ладу цей спортивний комплекс, місто на багато років залишиться за межами цивілізації. Я не розумію, як можна відмовлятися від того, що, як дарунок долі, випало нашому місту і Миколаївщині завдяки історичній пос-таті нашого співвітчизника Семена Петровича Бойченка.
Зрештою, до співфінансування будівництва плавального басейну долучилася Миколаївська обласна рада. Аби це рішення було прийнято, до сесійної зали облради прийшли  військові, ветерани спорту, члени клубу ім. Семена Бойченка.
Борис Білик,
ветеран спорту, член клубу 
плавання ім. Семена Бойченка

Залишити відповідь